پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » عبدالمالک ريگي پيش پرداخت آمريکا به ايران براي آزادي سه کوهنورد آمريکائي
 

 

 

عبدالمالک ریگی پیش پرداخت آمریکا به ایران برای آزادی سه کوهنورد آمریکائی

در حالی که وزارت اطلاعات ج.ا. با بوق و کرنا ادعا میکند دستگیری عبدالمالک ریگی رئیس جنبش مقاومت بلوچستان حاصل ماهها کار اطلاعاتی و امنیتی پیچیده وزارت اطلاعات  میباشد ونهایتا بعد از کلی مقدمه چینی های پر طمطراق،دستگیری یک جوان سی ساله بلوچ را نشانه اقتدار و اشراف اطلاعاتی اشان قلمداد میکند و رئیس قوه قضائیه نیز به شکرانه این دستگیری نماز جماعت شکر اقامه میکند،گمانه زنی های مستند قریب به یقین این ادعا های ج.ا را با علامت سوال بزرگ مورد تردید جدی قرار میدهد.
بنا بر نوشته روزنامه نیو یورک تایمز به نقل از منبع نزدیک به گروه ریگی(شبکه الجزیره)آقای عبدالمالک ریگی یک هفته قبل در پاکستان دستگیر شده بود.
ادعای محمد نجار ویکی دیگر از اعضای هیت رئیسه مجلس  مبنی بر دستگیری آقای ریگی در خارج از ایران نیز هر چند در یک تناقض آشکار با روایت رسمی وزیر اطلاعات از چگونگی دستگیری ایشان قرار دارد اما بدون آنکه خود بخواهند موید خبر این روزنامه معتبر میباشد.
هر چند وزیر اطلاعات در کنفرانس مطبوعاتی با در دست داشتن سناریوئی از پیش نوشته شده با وسواس و تاکید  فراوان بارها اعلام میکند که هیچ کشوری در دستگیری متهم بدانها یاری نرسانده است اما با در نظر گرفتن همه اطلاعات و اخباره منتشره بویژه از سوی منابع غیر حکومتی خارجی ظن بسیار قوی وجود دارد که آقای عبدالمالک ریگی قربانی معا مله پشت پرده دولتها شده است و وی توسط نیروهای امنیتی پاکستان دستگیر و  با هواپیما در شرق ایران به جمهوری اسلامی مسترد گردیده است،اما بسیار ساده انگارانه خواهد بود که بپذیریم دستگیری آقای ریگی در پاکستان و انتقالشان به ایران بدون اطلاع و هماهنگی سرویس اطلاعاتی آمریکا بوده باشد؛چرا که از یک سو آمریکا ئیها از ادامه حمایت از گروه ریگی و آینده ان با توجه به تجربه تلخ اشان در مورد مشابه چون بن لادن بیمناک بودند و از سوی دیگر صرفنظر از این تفکر و تجربه،
با نیم نگاهی به گذشته نه چندان دورچنین معاملات  پشت پرده آمریکائیها هر چند به صورت تاکتیکی و مقطعی معطوف به سابقه بوده است که بارزترین نمونه اخیر آن آزادی خانم رکسانا صابری در قبال آزادی دیپلمات های ایرانی زندانی در اربیل عراق بودند که پیشتر در ان زمان طی نوشتاری به صورت مبسوط که در اینجا میتوانید مشاهده کنید به شرح ان پرداخته ام.
عملکرد آمریکا نیز در طول مقاطع مختلف تاریخی نیز به روشنی نشانگر این واقعیت میباشد که آمریکا منافع خود و اتباع امریکایی را به هر موضوع دیگر ی ترجیح داده است .
 برای مثال در زمان انقلاب ۱۹۷۹ نیز با وجود اینکه محمد رضا پهلوی روابط بسیار نزدیک و دوستانه ای با ایالات متحده داشت و آمریکا از ایران به عنوان جزیره ثبات یاد میکرد اما بعد از سقوط رژیم پهلوی،انان حتی به شاه یک مملکت که عمری هم در خدمت منافع امریکا بود اجازه اقامت ندادند.چرا که دیگر تاریخ مصرفش برای امریکا به سر رسیده بود و ادامه حمایت از ایشان به اصطلاح مقرون به صرفه نبود.
معتقدم در مورد اقای ریگی نیز همین استدلال صادق است و از سوی دیگر  به احتمال قوی در قبال قول آزادی سه کوه نورد امریکائی که از ماهها پیش در ایران زندانی هستند  عبدلمالک ریگی به ایران تحویل داده شد و در واقع سرویس اطلاعاتی پاکستان نیز آلت دست و واسطه انجام این معامله بوده است.حال آزادی سه کوهنورد امریکائی در روزهای آتی صحت وسقم این نوشتار را عیان خواهد ساخت.
فعال سیاسی -فضائل عزیزان


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comنظر مخاطبان: