پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » عبدل ستار دوشوکی:طبق آمار 49% سربازان و برادران گمنام امان زمان از هموطنان آذری هستند!
 

 

 

عبدل ستار دوشوکی:طبق آمار ۴۹% سربازان و برادران گمنام امان زمان از هموطنان آذری هستند!

روز پنجم آذر ماه سال جاری، جمشید مشایخی طی‌ حضور در شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی، آذریها را به “سگ” تشبیه کرده بود.این اظهارات به فوریت مورد اعتراض کنشگران مدنی و سیاسی آذربایجان قرار گرفت و همگی‌ یکصدا خواهان عذرخواهی یا حد آقل توضیح گوینده این عبارت شنیع شده اند.اما این رویداد بیش از آنکه متنی پر رنگ داشته باشد، منجر به وجود آمدن حاشیه‌های مختلفی شده است به گونه که اساس موضوع که توهین به آذریها میباشد تحت شعاع این حواشی قرار گرفته است.

azizan baloochestan doshooki

عبدل ستار دشوکی، فعال بلوچی که در میان اپوزیسیون به خاطر مواضع خنثی و بعضأ ضدّ و نقیض به “کبریت بی‌خطر” شهره است، سرآسیمه مطلبی در رابطه با اظهارات جمشید مشایخی  در سایت “ایران گلوبال” به رشته تحریر در آورد و در کسوت نماینده خودخوانده صدای و سیما و بدون هیچ دلیل و مستندی در جهت رفع و رجوع اظهارات توهین آمیز “مشایخی” مدعی شد که اظهارات آقای مشایخی توهین آمیز نبوده است و در دفاع ازعملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی تا آنجا پیش رفت که منتشر کنندگان خبر در سایتهای آذربایجانی را متهم به همکاری با “سربازان گمنام” کرد و نهایتا نیز در دفاعی جانانه از دیکتاتور ایران مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی که رئیس صدای و سیما را منصوب می‌کند به خاطر آنکه خودش “آذری” میباشد پس نمیتوان متصور شد که از تریبون صدا و سیما توهینی متوجه آذریها شده باشد!

خوانندگان سایت ایران گلوبال طی‌ کامنت هایی اعتراض خود را به نوشته بی‌ اساس و پر از اتّهام آقای دوشوکی نشان دادند و به وی متذکر شدند که ایشان نماینده آقای مشایخی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی نمیباشد و بهتر است به خاطر این اتّهام زنی‌ به فعالا آذربایجانی و “عناصر مشکوک” نامیدن آنها، نوشته خود را اصلاح کند.حجم پیام‌ها و کامنت‌های اعتراضی به نوشته آقای دوشوکی به اندازه‌ای گسترش یافت که که ایشان در یک اظهار نظر عجیبتر از نوشته‌اش در پاسخ به معترضین و  کامنت گذاران مدعی شد طبق آمار “۴۹ درصد از سرکوبگران در کوردستان و بلوچستان و خوزستان از هموطنان آذری هستند!” و در ادامه به معترضین آذربایجانی توصیه کرد که “زیاد تند نروند” چرا که به گفته او حتا “یک نفر از سربازان بلوچ هم بین سربازان گمنام امام زمان وجود ندارد”

عبدل ستار دشوکی در این کامنت کوتاه خود هیچ اشاره‌ای به مرجع آمار ۴۹ درصدی خود نکرده است و چنان با قاطعیت و به ضرس قاطع مدعی عدم وجود حتی یک نفر بلوچ در بین سربازان گمنام شده است که گوئی خودش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را هدایت و رهبری می‌کند و به اسناد همه سربازان گمنام دسترسی دارد!

اظهار نظر بی‌ پروا و وقیحانه آقای دوشوکی در اتّهام زنی‌ به فعالان آذربایجانی و متهم کردن آشکار آنها به همکاری با سرویس اطلاعاتی ایران بر مبنای آمار ۴۹ درصدی من در آوردی ایشان، مخاطب را در مقابل پرسشهای جدی قرار میدهد: آیا ممکن است آقای دشوکی با این همه ادعا و دبدبه و کبکبه این اتهامات را بدون هماهنگی با سربازان گمنام صرفا از سر ناآگاهی زده باشد ؟ آیا اظهارات ایشان در راستای تفرقه افکنی بین ملیت‌های مختلف نمیباشد؟ آیا ممکن است عبد ستار دوشوکی خود یکی‌ از سربازان گمنام باشد؟ آیا مصاحبه اخیر آقای عبدل رئوف ریگی با یک هم‌میهن ترک زبان و احتمال تقویت همبستگی‌ دو ملیت بلوچ و ترک وی را وادار به ادای چنین اظهارات سخیف و غیر قابل توجیهی‌ کرده است!

فضائل عزیزان    اول دسامبر ۲۰۱۳    واشنگتن


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.