پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » پاسخ به یک پرسش در مورد جدایی‌ یاسمین از رضا( یادداشت سردبیری)
 

 

 

پاسخ به یک پرسش در مورد جدایی‌ یاسمین از رضا( یادداشت سردبیری)

پاسخ به یک پرسش در مورد جدایی‌ یاسمین از رضاreza and yasamin

خبر جدایی یاسمین از رضا پهلوی، یکی‌ از خبر هایی بود که واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.این خبر اولین بار در پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر درج شد و متعاقب آن به سرعت در فضای مجازی گسترش یافت. شدت گسترش این خبر به حدی بود که رضا پهلوی بعد از یک ماه سکوت سنگین, مجبور شد برای اولین بار همسر سابق خود (یاسمین) را به بهانه تبریک سال نو جلوی دوربین بنشاند.ناظران حضور یاسمین در کنار رضا پهلوی را تلاشی نافرجام در جهت تکذیب خبر جدائی شان تلقی‌ کردند. بعد از حضور نمایشی و تصنعی یاسمین در کنار رضا پهلوی مخاطبان سایت از طریق تلفن و ایمیل خواهان ابراز نظر سردبیر سایت در مورد این موضوع شدند.اگر یاسمین از رضا پهلوی جدا شده، پس چرا در پیغام ویدویی نوروزی رضا پهلوی در کنار او حضور پیدا کرد؟ این پرسش عمده‌ترین سوال مخاطبان بود.

پیش از پاسخ بدین پرسش، لازم است در رابطه با سیاست‌ و اصول خبری که در این پایگاه خبری اجرا میشود، توضیحاتی‌ ارائه شود. اولا ،  قبل از اینکه خبری روی خروجی سایت قرار داده شود، از چند منبع مورد بررسی قرار می‌گیرد، در بسیاری موارد تا خبر از طریق ۳ منبع موثق تایید نشود از انتشار و درج آن خودداری می‌کنیم. در واقع تا از صحت خبری اطمینان حاصل نکنیم از درج آن آن خودداری می‌کنیم؛ وسواس ما در این زمینه تا اندازه‌ای میباشد که میتوانیم به جرأت ادّعا کنیم که یکی‌ از کم اشتباه‌ترین سایت‌های خبری میباشیم و سابقه یک دهه اطلاع رسانی این سایت مؤید این ادّعا میباشد.

در  مورد این خبر خاص(رضا و یاسمین) نیز طبق معمول ما دست کم سه‌ منبع داریم که این خبر را تایید کردند و ما بعد از حصول اطمینان از صحّت خبر به انتشار آن مبادرت کردیم. در هنگام انتشار خبر ما تلاش داریم صرف نظر از اینکه چه کسی‌ یا چه گروهی از خبرﻣﺘﻀﺮر یا متنفع میشود، واقعیت‌ها را منعکس کنیم. پایبندی ما به واقعییت‌ها میباشد و این پایگاه در عین حال که خود را رسانه مخالف جمهوری اسلامی میداند اما در عین حال  به‌هیچ گروه یا حزب خاصی‌ وابستگی ندارد. پایبندی ما به واقعیت تا اندازه ایست که اگر حتی خبری نادرست بر علیه مقامات جمهوری اسلامی به ما ارسال شود از انتشار آن خودداری می‌کنیم. علیرغم مخالفت شدید با نظام جمهوری اسلامی، هیچ وقت واقعیت را فدای مطامع و منافع کوتاه مدت سیاسی نکرده ایم چرا که معتقدیم آنقدر اخبار واقعی‌ و راستین در مورد جنایات مقامات جمهوری اسلامی وجود درد که نیازی به جعل خبر دروغین وجود ندارد، همین رویه در مورد فعالین اپوزیسیون نیز صادق میباشد. این پایگاه صرفا به دنبال انعکاس واقعیت هاست.

در مورد اینکه چرا رضا پهلوی و یاسمین در یک پیغام ویدئویی در کنار هم قرار گرفتند، باید ابتدا یک نکته اساسی‌ را بیان کنیم: در کنار هم قرار گرفتن یاسمین و رضا به لحاظ  حقوقی و عرفی به معنای تکذیب خبر جدائی یاسمین از رضا پهلوی نمیتواند تلقی‌ شود، چرا را که چه بسیار زوج هایی که بعد از جدائی به دلیل داشتن فرزندان مشترک و برخی‌ منافع مشترک ناگزیر به حفظ ارتباط با یکدیگر میباشند که رضا پهلوی نیز از این قاعده کلی‌ مستثنا نمیباشد. نکته مهم و بدیهی‌ دیگر اینکه، خبر جدائی یاسمین از رضا پهلوی به صورت رسمی‌ از سوی خانواده پهلوی تکذیب نشده است. بنابرین خبر موصوف همچنان به قوت خود باقیست.

اما آخرین اطلاعاتی که به ما رسیده حکایت از این دارد که یاسمین با رضا پهلوی به توافق رسیده است تا با اخذ مبالغی به صورت ماهیانه، از علنی کردن این خبر خودداری کند. از سوی دیگر، طرفداران رضا پهلوی نیز که در طول سالیان متمادی تلاش داشته اند تا خانواده رضا پهلوی را به عنوان یک الگوی بی‌ عیب و نقص در جامعه مطرح سازند، منافع سیاسی خود را در پنهان نگاه داشتن این جدأیی می‌بینند ،چرا که بر این باورند که تایید خبر جدائی یاسمین از رضا پهلوی، هواداران رضا پهلوی را در مقابل یک سوال ساده و در عین حال بنیادین قرار خواهد داد: کسی‌ که از اداره خانواده خود عاجز و ناتوان میباشد چگونه داعیه رهبری در اپوزیسیین دارد؟


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.