پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » سلسله عملیات های جیش‌ العدل به روایت روزنامه اعتماد
 

 

 

سلسله عملیات های جیش‌ العدل به روایت روزنامه اعتماد

سلسله عملیات های جیش‌ العدل به روایت روزنامه اعتماد
در دو اقدام مرگبار، چهار مامور پلیس را به شهادت رساندند

نویسنده: محمد غمخوار

هفته نیروی انتظامی در حالی به روزهای پایانی خود می رسد که اشرار با اقدامات تروریستی خود امسال هفته یی تلخ را برای پلیس رقم زدند. آنها در سه اقدام تروریستی که یکی از آنها ناکام ماند، چهار مامور را در سراوان به شهادت رسانده و یک سرباز را مجروح کردند. پس از آزادی مرزبانان ایرانی گرفتار، پلیس با اشراف بر منطقه توانسته بود از تحرک گروه های شرور جلوگیری کند اما پس از ماه ها آرامش، اقدامات تروریستی سراوان، باز موضوع امنیت شرق کشور و ورود اشرار به خاک ایران را مطرح کرد.

jeish aldl
ساعت ۱۹:۱۰ چهارشنبه فردی با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ سراوان تماس گرفت و مدعی شد عده یی با حضور در یکی از روستاهای این شهر برای ساکنان ایجاد مزاحمت کرده اند. این تماس کافی بود تا موضوع به نزدیک ترین پاسگاه در منطقه حادثه اعلام شود. دو مامور همراه سربازی سوار خودرو شده و راهی روستای موردنظر شدند. ماموران به میانه راه رسیده بودند که شلیک رگبار گلوله سکوت جاده را شکست. شاهدان ماجرا بلافاصله موضوع را به نیروهای امدادی و انتظامی اطلاع دادند. سریع ماموران با دستور سردار رحیمی فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان خود را به محل تیراندازی رساندند. خودروی پلیس به رگبار بسته شده بود و در این حادثه هر سه سرنشین خودرو جان خود را از دست داده بودند. تیمی از ماموران نیز راهی روستای مورد نظر شدند. روستا در آرامش کامل بود و حمله اشرار به این روستا صحت نداشت و این نقشه عاملان این جنایت برای فریب ماموران بود. تروریست ها همچنین در زمان این حادثه از اقدام خود فیلمبرداری نیز می کنند و بعد از به شهادت رساندن این ماموران، سلاح آنها را نیز به سرقت برده و متواری می شوند. فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: ماموران ما بر اساس وظیفه خود که حفظ امنیت شهروندان است سریع راهی روستا شده بودند که در میان راه در کمین اشرار گرفتار شدند. عاملان این اقدام تروریستی با طرح نقشه یی به دروغ گزارش درگیری را به پلیس دادند تا ماموران را به شهادت برسانند. سردار رحیمی افزود: در این حمله درجه دار جانعلی پور، گروهبان یکم مصطفی مالکی و سرباز وظیفه محمدرضا نظریان به شهادت رسیدند.

حمله به پاسگاه های مرزی
در حالی که تحقیقات درباره این اقدام تروریستی ادامه داشت، اشرار به اقدامات خود ادامه داده و به دو پاسگاه مرزی در سراوان حمله کردند. ساعت هفت صبح ماموران پاسگاه مرزی در سراوان در حال فعالیت روزانه خود بودند که با حمله دیگراشرار روبه رو شدند. اشرار همچنین قصد حمله به پاسگاه دیگری را داشتند که در این اقدام خود ناکام ماندند.

دستگیری تعدادی از اشرار
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان درباره دومین اقدام تروریست ها گفت: پس از شهادت سه مامور پلیس، ماموران موفق شدند اشرار را شناسایی کرده و تعدادی از آنها را دستگیر کنند. در عملیات پلیس، ضربات سنگین به اشرار وارد شد که آنها برای تلافی به دو پاسگاه حمله کردند. وی ادامه داد: در یکی از این حمله ها که با راکت صورت گرفت درجه دار پرویز کیخایی شهید و سرباز وظیفه شمس آبادی زخمی شد اما حمله دوم ناکام ماند. رحیمی که در مرز مستقر شده است، تاکید کرد: در حال حاضر ماموران بر منطقه اشراف دارند و گشت هایی در منطقه فعال است و پاسخی قاطع به اشرار خواهیم داد و اجازه نمی دهیم به اقدامات تروریستی خود در منطقه ادامه دهند. در حال حاضر باید اجازه داد، تحقیقات در این زمینه ادامه پیدا کند و نباید به شایعات دامن زد اما در این حد بگویم که به نتایج خوبی در خصوص عوامل اصلی این حادثه رسیده ایم.

اقدام به روش اسب تروا!
یکی از نمایندگان سیستان و بلوچستان روایتی دیگر از این حادثه دارد. هدایت الله میرمرادزهی، نمایند سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: خودرو بمبگذاری شده یی که شامگاه چهارشنبه به پاسگاه آسپیچ سراوان (شش کیلومتری سراوان) منتقل شده بود، ساعت ۷ و ۱۵ دقیقه صبح پنجشنبه توسط تروریست ها منفجر شد که در اثر آن، استوار پرویز کیخایی به شهادت رسید و سرباز وظیفه شمس آبادی مجروح شد. وی افزود: این خودرو را تروریست ها پس از حمله عصر چهارشنبه به ماموران نیروی انتظامی به داخل پاسگاه برده بودند و صبح پنجشنبه آن را منفجر کرده اند، اما منابع غیررسمی محلی، احتمال می دهند که ماموران انتظامی، خودروی بمبگذاری شده را پس از حمله تروریستی چهارشنبه، برای تحقیقات بیشتر، به پاسگاه منتقل کرده باشند.

واکنش فرمانده نیروی انتظامی
سردار اسماعیل احمدی مقدم نیز در واکنش به حوادث تروریستی سروان گفت: تاکید کرده بودیم که با توجه به اینکه ممکن است چنین فریب هایی وجود داشته باشد همکاران ما در این مناطق به ویژه در هنگام شب با یک وسیله تردد نکنند که این موضوع در حال بررسی است. فرمانده ناجا خواستار ورود دستگاه دیپلماسی به این موضوع و فعال عمل کردن آن شد و گفت: قابل قبول نیست که خاک پاکستان به محل امنی برای تروریست ها تبدیل شود .

اجازه دهند ما تعقیب کنیم
احمدی مقدم افزود: اگر این کشور (همسایه) ناتوان است، دست ما را باز بگذارد که ما در کشور او دنبال عملیات برویم و گروه های تروریستی را تعقیب کنیم. وی ادامه داد: نمی شود که در صفر مرزی بایستیم و از داخل خاک همسایه به ما ضربه بزنند و بعد به آنجا فرار کنند و در تحت چتر امنیتی سرویس های امنیتی آنها باشند: این حرفها پذیرفتنی نیست.

پاسخ پاکستان
سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز در واکنش به حمله تروریستی اخیر گفت: ایران و پاکستان باید همکاری های بیشتری (برای کمک به امنیت مناطق مرزی) انجام دهند. ما با این نظر که پاکستان به محل امن برای تروریست ها یا افراد شروری که در داخل خاک ایران ایجاد مشکل می کنند، تبدیل شده است، موافق نیستیم.به گزارش شبکه خبر، گروهک تروریستی جیش العدل مسوولیت اقدام تروریستی سراوان را برعهده گرفته است.فرمانده انتظامی شهرستان سراوان نیز، عصر دیروز از دستگیری ۱۴ نفر از عوامل این اقدام تروریستی خبر داد.

تشییع پیکر شهدا

ظهر دیروز پیکر پاک و مطهر مرتضی مالکی و پرویز کیخایی دو تن از شهدای نیروی انتظامی در حادثه سراوان تشییع و در زادگاهشان به خاک سپرده شد.


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.