پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » عصبانیت کیهان تهران از افشای مفاد توافق محرمانه بین آژانس و ایران.
 

 

 

عصبانیت کیهان تهران از افشای مفاد توافق محرمانه بین آژانس و ایران.

عصبانیت کیهان تهران از افشای مفاد توافق محرمانه بین آژانس و ایران.

پس اعلام توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی‌، علی‌ اکبر صالحی و مدیر کّل آژانس بین المللی انرژی اتمی‌، یووکیا امانو توافق محرمانه جداگانه‌ای را موسوم به “نقشه راه” در مورد تاسیسات نظامی ایران امضا کردند. خبر این توافق بدون ذکر جزئیات آن به صورت کوتاه در رسانه دولتی ایران نیز اعلام شد. اما اخیرا خبرگزاری رویترز و همچنین برخی‌ مقامات امریکائی فاش ساختند که ایران طبق توافق فوق به آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ تعهد داده است تا به بازرسان آژانس امکان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین و دانشمندان هسته‌ای خود را فراهم آورد.افشای محتوای این توافق مبنی بر دسترسی آژانس به تاسیسات نظامی و دانش مندان هسته‌ای در حالی‌ صورت می‌پذیرد که پیشتر رهبر جمهوری اسلامی و برخی‌ دیگر از مقامات ارشد نظامی سپاه پاسدران “دسترسی به مراکز نظامی” و “دانشمندان هسته ای” را خطوط قرمز نظام عنوان کرده بودند.

kayhan davar

روزنامه کیهان نیز در واکنش به افشا شدن متن توافق مزبور، در نیم صفحه اول خود با تیتر درشت “داور توافق وین سوت نزده خیانت کرد” طی‌ مطلبی مبسوط بدان واکنش نشان داد و چنین نوشت:در حالی که توافق میان ایران و آژانس یک توافق محرمانه بود اما اظهارات اخیر مقامات آمریکایی نشان داد آژانس همچنان راه گذشته را می‌رود و به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست. «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در این خصوص گفتند: « ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی البته اسنادی در خصوص حل و فصل جنبه نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای این کشور تهیه کرده‌اند که منتشر نشده ولی ما این اسناد را دیده‌ایم و از محتوای آن رضایت داریم».

روزنامه کیهان توضیح نداده است که چرا باید توافق آژانس با ایران محرمانه باقی‌ بماند و چرا در حالی‌ که کشور‌های عضو آژانس از مفاد آن آگاه هستند ولی‌ شهروندان ایرانی از آن بی‌ خبر. به نظر می‌رسد که افشای مفاد توافق موصوف، خط و نشان کشیدن‌های رهبر جمهوری اسلامی و مقامات سپاهی و نظامی ایران را در مورد عدم اجازه دسترسی به تاسیسات نظامی را بیش از پیش در افکار عمومی‌ بی‌ پایه و نمایشی جلوه‌‌گر میسازد و از همین رو این تحلیل که گفته‌های مقامات ایرانی بیشتر جنبه مصرف داخلی‌ داشته را تقویت می‌کند. همین امر نیز موجبات ناراحتی و عصبانیت کیهان تهران را فراهم آورده است.


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.