پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » مذاکره با آمریکا برای تغییر صلح‌آمیز رژیم در ایران ضروری است
 

 

 

مذاکره با آمریکا برای تغییر صلح‌آمیز رژیم در ایران ضروری است

پس از تماس‌ طیف‌های مختلف آپوزیسیون با مقامات غربی در هفته‌های اخیر، افراد و جریاناتی تحت تاثیر و تحریک عوامل رژیم و روسوفیل‌ها به یکباره کفن‌پوش شده فغان بر آوردند که «وامصیبتا! استقلالِ ایران بر باد رفت!»

من دقیقا به خاطر دارم که در مجلس آخوندیِ اول که بسیاری از ملاهای روستانشین به عنوان نماینده به مجلس آمده بودند، بحث خودکفایی صنعتی‌ و استقلال داغ بود. یکی‌ از همان واپسگرایان نعره زد: «ما خودمان همه چیز می‌سازیم!» همان موقع یکی‌ از اعضای تحصیلکرده‌ی نهضت آزادی پاسخ داد: «‌ای شیخ! ما در عهد ویلبر رایت و سیکورسکی زندگی نمی‌کنیم که هواپیما و هلیکوپتر را از صفر بسازیم. امروز اغلب صنایع بزرگ جهان به هم وابسته‌اند.»

اما فراتر از آن، بسیاری از رهبران بزرگ و خوشنامِ حرکت‌های آزادی‌بخشِ جهان مانند گاندی و ماندلا نیز مذاکره با دوست و دشمن را با آغوش باز می‌‌پذیرفتند. حتی خمینی به عنوان یک مرتجع قرون وسطایی به اهمیت مذاکره و توافق با آمریکا آگاه بود، و از همان حدودِ دهه‌ی چهل که آمریکاستیزی را آغازید و ناله‌ی استقلال سر ‌داد در خفا با کندی در حالِ نامه‌نگاری بود، و بعدا هم در پاریس چکِ ۱۵۰ میلیون دلاری از کارتر گرفت. از قضا آن روز هم افراد و جریاناتی از این قانون ساده‌ی سیاست غافل ماندند؛ و هم خود باختند و هم مردم را به فلاکت درانداختند و هم امروز کشور را به مرحله‌ی فروپاشی رساندند.

اینک پیشنهاد من این است که به جای حمله‌های بسیجی‌وار، گروه‌های مختلف آپوزیسیون اگر به راستی‌ نیت گذار از رژیم ولایت فقیه را دارند، در یک اقدام عملی‌ با تشکیل جبهه یا ائتلاف یا هر تشکل فراگیر دیگری نمایندگانی به عنوان شورای مرکزی انتخاب کنند. آن شورا وظیفه خواهد داشت به منظور براندازی رژیم آخوندی، ضمن هماهنگی با داخل ایران جهت بر پا کردن اعتصابات و تظاهرات و دیگر حرکات لازم، با نمایندگان کشورهای غربی از جمله آمریکا به مذاکره بپردازد، تا گذاری حتی‌الامکان صلح‌آمیز در ایران صورت بگیرد. وگرنه معلوم نخواهد بود سرنوشتِ کشور به کدام سو خواهد رفت.

 

تحلیل روز ــ احمد مقیمی


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.