پایگاه خبری حقوق انسانی‌ و اولیه بشر » پشت پرده ایجاد جو تبلیغاتی بیسابقه، در ماجرای کشته شدن حججی در سوریه!!
 

 

 

پشت پرده ایجاد جو تبلیغاتی بیسابقه، در ماجرای کشته شدن حججی در سوریه!!

روز پنجشنبه ۱۶شهریور ۱۳۹۶ از کشته شدن و خاکسپاری سه نفر دیگر از نفرات افغانی نیروی قدس در سوریه اطلاع رسانی شد و گفته شد که اسامی حمید باباخانی، رضا نظری و سید علی حسینی از اعضای تیپ فاطمیون مربوط به تروریسم سپاه پاسداران بودند که در قم خاکسپاری شدند قبل از این سه نفر، روز دوشنبه ۱۳ شهریور هم احمد ابراهیمی از تیپ فاطمیون در کوار فارس به خاک سپرده شد.

با خاکسپاری این قاتلین باز این سوال پیش می آید که علت تاخیر در تشییع جنازه حججی چیست؟ با توجه به اینکه فیلم سر بریدن اصلا ربطی به او نداشت و صرفا جوسازی بود! گزارشات موثق حاکی بر این است که این جنازه حدود یک هفته قبل تحویل شده و آزمایش و غیره انجام شده و معلوم شد که خودش است اما علت این تاخیر چیست؟

بر اساس اعلام یک منبع مطلع، در طی حمله داعش به محل استقرار نیروهای ایرانی در مرز سوریه و عراق همزمان ۴۰نیروی دیگر نیز مستقر بوده اند که همگی کشته شده اند و فقط محسن حججی زنده اسیر شده است. نحوه حمله داعش غافلگیرانه بوده و ازسویی نیروهای ایرانی بی تجربه نیز بخاطر سوء تدبیر جنگی فرماندهان در موقعیتی کاملا آسیب پذیر قرار داشته اند. این نیروها بدون هیچ سنگری، در زمین مسطح ،در چادر مستقر شده بودند!! و پس از حمله داعش که با چند خودرو و به سرعت صورت گرفته، در طی حدود نیم ساعت همه افراد مستقر در چادرها به یک تپه کوچک پناه برده که بعد از ساعتی همگی کشته میشوند!! و چند نفر نیز به سمت بیابان فرار میکنند که این افراد نیز، کشته میشوند. به دلیل سریع بودن حمله داعش، و سپس ترک محل همه اجساد در بیابان رها شده و طبعا هیچ تصویر خاصی از چهره اجساد توسط داعش ثبت نمی شود، و فقط تصویر حججی که اسیر و با خودرو منتقل شده ضبط و منتشر میشود. بعبارتی اگر تصویر وی نیز مانند تصویر ۴۰نفر دیگر که جسدشان در بیابان رها شده بود،منتشر نمی شد او نیز مانند بقیه هیچگاه برای عموم شناخته نمیشد!!

بعد انتشار تصویر اسارت حججی، دو روز بعد خبر کشته شدن حججی توسط داعش منتشر و به دنبال آن فیلمی منتشر شد که گفته شد فیلم سر بریدن حججی توسط داعش است. اما بر خلاف تصور عموم، آن فیلم هیچ ارتباطی با حججی ندارد!! این فیلم مربوط به یک سرباز سوری بوده که یک سال قبل توسط داعش اسیر و سر بریده شد!پس از انتشار این فیلم، رسانه های حکومتی از فضای احساسی ایجاد شده نهایت سوء استفاده را کرده و با تبلیغات بسیار گسترده و بزرگنمایی و مانور رسانه ای، و نصب بیلبوردهای او در سطح شهرها و…، سعی کردند ضمن پنهان کردن نقاط منفی و ضعف ماجرا، اهداف خاص خود را اجرا کنند: ضعف شدید در استراتژی جنگی و استقرار مکانی نیروها در منطقه و کشته شدن همزمان ۴۰نیروی دیگر، از مواردی بوده که سپاه سعی کرده با تبلیغ بر ماجرای حججی، بر آنها سرپوش گذارد! طبعا اگر داعش تصاویر چهره بقیه کشته شدگان را هم منتشر میکرد، امکان زوم کردن بر روی یک فرد وسوءاستفاده از مظلومیت او میسر نبود!! بعبارتی،تبلیغات در مورد حججی بگونه ایست که گویا فقط وی در سوریه کشته شده است!! این در حالیست که هر روز تعداد زیادی نیروی ایرانی و نیروی افغانی اعزامی از ایران در سوریه کشته میشوند! و در رسانه ها هم بندرت اسمی از این کشته شدگان ،برده میشود!!

تداوم جو تبلیغی کشور در مورد حججی، آنقدر برای سپاه مهم بود که حاضر شد در قبال تحویل پیکر او، صدها نیروی محاصره شده و خطرناک داعشی را آزاد کند!! همچنین هدف کلی تر سپاه و مجموعه سیاست گزاران حکومتی، اینست که جو ایجاد شده رسانه ای در فضای عمومی کشور را همچنان داغ و پرشور نگه دارند، چرا که می دانند بعد از مراسم تشییع حججی، تا حد زیادی این جو فروکش خواهد کرد، پس در تلاش هستند تا حد امکان از این فضای ایجاد شده در بین اقشار مختلف مردم و حتی اقشار دور از نظام، بهره خاص خود را ببرند و به اصطلاح فضا را حماسی و انقلابی نگه دارند!! اساسا مراسم هایی که بطور مداوم در طول سال با عنوان تشییع پیکر شهدای گمنام نیز انجام میشود در همین راستا است، در تابوت اکثر افراد تشییع شده تحت عنوان شهید_گمنام حتی استخوان هم نیست و فقط مقداری خاک قرار دارد!! و حتی گاهی پلاک شناسایی نیز وجود ندارد!!

دفن شهدای گمنام در معابر و مکانهای عمونی مانند دانشگاهها و تفریح گاهها همگی در راستای همین هدف کلی است: زنده نگه داشتن جو انقلابی، روحیه جنگی و آمادگی بدلیل تهدیدات و جنگ_احتمالی!!، جلوگیری از ایجاد فضای شاد و پرنشاط در جامعه، و ترویج روحیه و فضای عزاداری و ماتم در تمام طول سال (علاوه بر مناسبتهای مذهبی) و در همه محیط های عمومی به بهانه های مختلف با هدف دور نشدن فضای عمومی کشور از شرایط جنگی!! و همینطور ایجاد زمینه برای سرکوب مخالفین و منتقدین، چرا که در فضای پرنشاط وشاد و با روحیه بالا ، امکان انواع محدودیتها و سرکوب ها به حداقل می رسد. ضمنا بر اساس اعلام یک منبع موثق، تشییع پیکر حججی هم با هدف حفظ و تداوم فضای ایجاد شده، فعلا به تاخیر افتاده و در آستانه ماه محرم و عزاداری ها انجام میشود تا شبیه سازی به فضای عاشورایی بیشتر فراهم گردد!!

Irankhabar


ارسال به:  Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Cloob :: oyax :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: GBuzz :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Azadegi.comارسال نظر برای این مطلب بسته شده است.