ادامه واکنش‌ها به اعلام و پخش مصاحبه جمشید دانایی فر

پس از آنکه “تلویزیون آزاد” طی‌ اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز سه شنبه ۱۴ بهمن ماه با گروهبان جمشید دانایی فر مصاحبه خواهد کرد، بیش از ۳۸۰ سایت و خبرگزاری حکومتی به باز نشر اطلاعیه مذکور پرداختند. برخی‌ از این سایت‌ها امنیتی چون “زاهدان نیوز” و “دیدبان” علاوه بر باز نشر اطلاعیه مذکور، حملاتی را متوجه مدیر تلوزیون آزاد کردند. سایت زاهدان نیوز طی‌ انتشار سه‌ مطلب جداگانه حملات تند و غیر اخلاقی‌ را متوجه تلوزیون آزاد کرد. نویسنده این سایت طی‌ مطلبی با عنوان “توهین برده‌های هلندی به زاهدان نیوز” ابتدا سایت تریبون زمانه را به خاطر باز نشر اطلاعیه تلوزیون آزاد “وابسته به گروهک منافقین” معرفی‌ کرد. در ادامه نویسنده اطلاعاتی مطلب مذکور که گویا به سوابق همه افراد در دادگستری ایران دسترسی دارد بدون نام بردن مستقیم، مدیر تلویزیون آزاد را شخص کلاهبردار و تبهکار فراری از کشور توصیف کرد و چنین نوشت:“تلویزیون موردنظر رادیو زمانه که توسط یکی از تبهکاران فراری از کشور اداره می‌شود، سابقا با جیش‌العدل مصاحبه‌هایی ترتیب داده و به طور صریح و علنی از این تروریست‌های آدمکش حمایت کرده بود.اسنادی درباره مدیر این تلویزیون موجود است که وی به علت اعمال مجرمانه و کلاهبرداری‌های مالی در شهرستان اردبیل، چندین بار دستگیر شده و در آخرین مرحله با جعل چند سند قوه قضائیه خود را به عنوان مجرم سیاسی جا زده و پس از فرار قاچاقی به ترکیه و انجام چند مصاحبه علیه نظام جمهوری اسلامی مجوز پناهندگی به آمریکا را اخذ کرده است. و…”

zahedan news tribun

سایت دیده بان( موسسه راهبردی دیده بان) نیز که وظیفه اصلی‌ خود را “مقابله با جبهه‌ معارض انقلاب اسلامی” عنوان کرده است، طی‌ انتشار یک مطلب اختصاصی به صورت مبسوطی به اطلاعیه تلوزیون آزاد واکنش نشان داد. این موسسه اطلاعاتی نیز ضمن باز نشر اطلاعیه،به مانند دیگر همکاران اطلاعاتی خود در زاهدان نیوز نتوانست خشم و غضب خود را به مدیر تلوزیون آزاد پنهان کند و چنین نوشت:”.پس از گذشت چندین ماه از شهادت جمشید دانایی‌فر، فردی به اسم “فضائل عزیزان” مدعی شده است که امروز 14 بهمن 1393، ساعت یک بعدازظهر به وقت ایران مصاحبه‌ای زنده با دانایی‌فر صورت می‌دهد.سوال اینجاست که آیا ممکن است جمشید دانایی‌فر در صورت زنده بودن به هر دلیلی اقدام به همکاری با جیش‌العدل کرده باشد و این همکاری یکسال به طول انجامیده و نهایتاً به پناهندگی وی به امریکا منتهی شده باشد؟ آیا وی خانواده و فرزند نوزاد خویش را به راحتی رها کرده و همکاری با یک گروه تروریستی را ترجیح داده است.”

نویسنده دیده بان در ادامه فضائل عزیزان را فرد شهرت طلب و ماجرا جویی توصیف کرد که در بین “ضدّ انقلاب خارج نشین  نیز محلی از ارعاب” ندارد؛ اما این سایت توضیح نداد که اگر آنچنان که ادعا می‌کند ” فضائل عزیزان” محلی از اعراب در بین ضدّ انقلاب ندارد، پس چرا گردانندگان بی‌ نام و نشان سایت  وزین دیده بان وقت و نیروی خود را صرف نوشتن مطلبی مبسوط در مورد کسی‌ کرده اند که محلی از اعراب در بین ضدّ انقلاب ندارد!

didebaan azizan

نویسنده مطلب مذکور در انتها بزرگترین اقدام فضائل عزیزان را مصاحبه با اعضای جیش‌ العدل عنوان می‌کند و چنین مینویسد: “نکته نهایی اینکه این خبرسازی در دهه فجر نشان‌دهنده سختی و رنج ناشی از این دوران برای فضائل عزیزان و هم‌قطاران ایشان است زیرا یادآوری سرور و شادی ایرانیان در این روزها آن هم به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی برای دشمنان انقلاب دردآور است و سعی دارند با طرح چنین اخباری شادی مردم را دچار خدشه نمایند.”

      واکنش سخنگوی وزارت کشور و علاالدین بروجردی، رئیس کمیسون امنیت ملی‌ و سیاست خارجی‌ مجلس شورای اسلامی

irna jamshid

حسین ذولفقاری،معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در گفتگو با خبرگزاری “ایرنا” ضمن اذعان بر بی‌ اطلاعی وزارت کشور از سرنوشت جمشید دانایی فر با اشاره به اطلاعیه “یکی‌ از تلوزیون‌های معاند” گفته که وزارت کشور این موضوع را پیگیری می‌کند و در صورتی‌ که دانایی فر زنده باشد با او برخورد خواهند کرد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک شبکه تلویزیونی معاند مدعی شده که می خواهد با دانایی فر مصاحبه کند اما تاکنون از طریق سیستم و مراجع رسمی مدرکی دال بر شهادت یا زنده بودن وی به ما ارایه نشده است.معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: در صورتی که از این شبکه تلویزیونی مصاحبه ای از جمشید دانایی فر پخش شود ما از طریق مراجع رسمی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

روزنامه “قانون” نیز طی‌ انتشار مطلبی با عنوان “سه شنبه آمد دانایی فر نیامد” گفتگویی را با علاالدین بروجردی،رئیس کمیسیون امنیت ملی‌ مجلس شورای اسلامی داشته است. آقای بروجردی ضمن اذعان به زنده بودن جمشید دانایی فر، از قول سخنگوی کمیسیون امنیت ملی‌ گفته است که ” دانأیی فر زنده و هم اکنون در پاکستان زندگی‌ می‌کند.” وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با روزنامه قانون چنین گفت:خبر حضور دانايي‌فر در برنامه تلويزيوني به گوش وزارت كشور هم رسيده بود, ما هم پیگیری کردیم و مصاحبه‌ای صورت نگرفت حالا باید از آنها که اعلام کردند سوال کنیم تا اگر خبری دارند آن را اعلام کنند.
  بي‌خبري از وضعيت دانايي‌فر
زماني هر مقام و مسئولي از آخرين وضعيت گروهبان ربوده شده در استان سيستان و بلوچستان خبر مي‌دادند آن هم خبرهايي ضد و نقيض.  فرمانده ناجا، سخنگوي وزارت كشور، رئيس مركز اطلاع‌رساني و امور بين‌المللي وزارت كشور،  نماينده مردم زابل در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار و استاندار سيستان و بلوچستان، معاون امنيتي و انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان و امام جمعه اهل سنت اين استان از جمله افرادي بودند كه درباره مرزبانان و به ويژه دانايي‌فر صحبت مي‌كردند.
اما بعد از آنكه شهادت او تاييد نشد و خبر پناهندگي مرزبان به آمريكا منتشر شد، مقامات كشور سكوت كردند. حتي سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي تمايلي به مصاحبه در اين زمينه ندارد و مي‌گويد فقط مي‌دانيم دانايي‌فر زنده است و در پاكستان زندگي مي‌كند. 

jamshid danaefar ghanoon
سيد حسين نقوي حسيني دليل سكوت در اين‌باره را بازي نكردن با افكار عمومي و قرار نگرفتن در جوي است كه جيش‌العدل تلاش دارد مجدد با نزديك شدن به ايام نوروز ايجاد كند. با اين وجود‌، با گذشت 11 ماه از انتشار خبر‌ شهادت دانايي‌فر تا امروز خبر موثقي از آخرين وضعيت او منتشر نشده است.