تبلیغات سیاسی به اسم خبر رسانی
۲۱/بهمن/۱۳۹۳ مجید محمدی

روزانه صدها خبر در رسانه‌های فارسی زبان مستقر در داخل کشور اعم از رسانه‌های دولتی، حکومتی، عمومی و شبه دولتی، بولتن‌های محرمانه و غیر محرمانه، و در بخش‌های خبری، گزارشی و اخبار ویژه منتشر می‌شود که دست پخت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای جهت دادن به افکار عمومی در داخل و خارج هستند. ۳۵ سال تجربه و سرمایه گذاری بی‌حد و حصر دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی و انتظامی در این حوزه موجب پدید آمدن قشری از افراد متخصص در حوزه‌ی خبرسازی و دستکاری در اخبار و گزارش‌ها شده است. کسانی که این خبرهای قلابی را می‌‌سازند و به رسانه‌ها (وب سایت‌های خبری و روزنامه‌ها) می‌فرستند از روی دفترچه‌ی مشخصی عمل می‌کنند.

روز سپاه و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی دارای صدها وب‌سایت و چندین خبرگزاری (فارس و تسنیم) هستند اما در برابر هیچ یک مسوولیت قبول نمی‌کنند ورسما اعلام نمی‌کنند که این وب سایت‌ها یا خبرگزاری‌ها بدان‌ها وابسته هستند. همچنین صدها وب سایت توسط افراد نزدیک به سپاه و دستگاه‌های امنیتی اداره می‌شوند که بودجه‌ی خود را از آنها می‌گیرند اما خود را مستقل می‌نمایند. سپاه و دستگاه‌های امنیت هر وب سایت مستقلی را که موفق باشد تحت فشار قرار داده یا می‌بندند و خود مغازه‌ی تازه ای با استفاده از الگوی موفق آن تاسیس می‌کنند. دهها نفر از کسانی که در فضای خبری وب فعال بوده و امروز در زندان هستند در واقع کسانی هستند که سپاه و دستگاه‌های امنیتی ایده‌های آنها را نسخه برداری کرده و خود آنها را به زندان افکنده‌اند. بسط قدرت سپاه و دستگاه‌های امنیتی در حوزه‌ ینشر و مطبوعات نیز به همین طریق صورت گرفت.

tasnim

 

خبرها و گزارش‌های دست پخت نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی و سایت‌ها و خبرگزاری‌های اقماری آنها چند ویژگی دارند که آنها را از اخبار مقرون به صحت جدا می‌سازند:

 

خبرهای بی‌منبع

اکثر این خبرها و گزارش‌ها منبع ندارند یا اگر عنوان منبعی در آنها ذکر می‌شود عنوانی بی‌خاصیت مثل «منابع عربی منطقه» یا «منابع روس» یا «منابع صهیونیستی» است. آنها چنین می‌نمایند که گویی منبع خبر از سر بی‌دقتی نویسنده یا فراموشی وی ذکر نشده است در حالی که خبر یا گزارش واقعا منبع ندارد و ساختگی است. یک نمونه خبری است که سایت کواره (از سایت‌های منابع اطلاعاتی و امنیتی رژیم) برای مبدا پرواز هواپیمای بی‌سرنشین اسرائیلی درست کرده است. البته هنوز اصل خبر معلوم نیست که درست باشد. این سایت می‌نویسد: «یک پایگاه خبری صهیونیستی گزارش داد: پهپاد اسرائیلی سرنگون شده در ایران از نوع هرمس ۴۵۰ بوده و از یک پایگاه هوایی در جمهوری آذربایجان پرواز کرده بود.» این سایت بلافاصله بعد از عدم اشاره به منبع خبر، خبر را از قول خودش گزارش می‌کند: «به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کواره پهپاد اسراییلی هرمس ۴۵۰ که در روز ۲۳ اوت بر فراز حریم هسته‌ای نطنز واقع در مرکز ایران هدف اصابت موشک قرار گرفت از یک پایگاه هوایی در نخجوان در جمهوری آذربایجان برخواسته بود.»

 

در برخی دیگر از سایت‌های خبری امنیتی نظامی این گونه خبرها بدون ذکر منبع ارائه می‌شوند: «به گزارش منابعی که نامشان فاش نشد پهپاد “هرمس” که در تاریخ یک شهریور (۲۳ اوت) پس از طی ۳۰۰ کیلومتر مسافت هوایی توسط  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد به سوی تاسیسات غنی‌سازی نطنز در مرکز ایران در حرکت بود.» (پرس تی وی، ۲۶ شهرویور ۱۳۹۳) پرس تی وی و باشگاه خبرنگاران جوان که تحت نظر نیروهای امنیتی اما در چارجوب رادیو و تلویزیون دولتی اراده می‌شوند این خبرها را نشر می‌دهند. بخش عمده‌ی خبرها منبعی ندارند و محصول کار خبرنگاران سایت یا روزنامه یا خبرگزاری مربوطه نیز نیستند مثل این خبر ایرنا که در موصل خبرنگار ندارد: «گزارش دریافتی از مناطق درگیری در استان موصل حاکی است که تروریست‌های تکفیری داعش اعضای خود را که اقدام به فرار از جبهه می‌کنند، می‌کشد.» (۲۱ بهمن ۱۳۹۳)

 

این نوع گزارش دهی فقط خبر سازی است و هیچ راهی برای تحقیق پذیری و ابطال پذیری خبر وجود ندارد. این امر برای درست کردن تبلیغات علیه دولت‌ها یا گروه‌هایی مثل دولت آذربایجان یا گروه داعش است. البته قبل از دولت آذربایجان مبدا پرواز پهپاد مورد اشاره به پایگاه‌های سعودی نسبت داده شد.  

 

منابع ناشناخته

برخی از این گونه خبرها و گزارش‌ها منبع دارند اما نامی ناشناخته و مجهول مثل «مقامات غربی» یا «دیپلمات‌های غربی». بخشی از دروغ‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای با اتکا به همین نام‌های ناشناخته منتشر می‌شوند (به نقل از کامبیز فروهر در مصاحبه با برنامه‌ی پولتیک، هفته‌ی آخر شهریور ۱۳۹۳). منبع رسانه‌ای آنها چندان معروف نیست و افراد به همین علت به سراغ منبع اصلی نمی‌روند تا آنها را وارسی کنند. یک نمونه‌ی جالب انتشار خبر مرگ عبد‌الرئوف ریگی توسط سایت رای نیوز بود. نام این سایت تنها بعد از این خبر در دنیای مجازی مطرح می‌شد. ظاهرا دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی دارای صدها سایت خبری با نام‌های متفاوت برای این گونه موقعیت‌ها هستند.

 

خبر «رای نیوز» یا دستگاه‌های امنیتی این است که عبدالرئوف توسط نیروهای جیش‌العدل کشته شده است: «جنگ قدرت و تلاش برای جذب ثروت و منابع مالی، اصلی‌ترین دلیل اختلافات خونین میان این ۲ گروهک تروریستی و افراطی است… در پی تلاش ریگی برای برقراری ارتباط جدید با برخی کشورهای حامی دهشت تروریسم در منطقه و استفاده از امکانات مالی آن‌ها برای توسعه شرارت در مناطق شرقی جمهوری اسلامی، گروهک جیش‌العدل در اقدامی واکنشی با انتشار خبری، خود را طرفدار ایجاد منطقه خودمختار در شرق ایران اعلام کرد.» چنان که می‌بینید ادبیات جملات فوق ادبیات خبری- گزارشی نیست و دیدگاه امنیتی نظامی در جمهوری اسلامی را منتقل می‌کند. این سایت تلاش می‌کند با ترور ریگی دو گروه مخالف را به جان هم بیندازد. وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بعدا به طور تلویحی این ترور را بر عهده گرفت.

 

عنوان دیگر برای این منابع ناشناخته ‌«تحلیل‌گران سیاسی» است. به عنوان مثال برای منتسب کردن داعش به ایالات متحده متنی که در هر خبر مربوط به داعش در رسانه‌های دولتی و شبه دولتی تکرار می‌شود این است: «تحلیل‌گران سیاسی تاکید می‌کنند که دولت آمریکا جدی‌ترین حامی داعش است و درحالی ادعای مبارزه با داعش را مطرح می‌کند که جدیدترین سلاح ها را دراختیار آنان قرار داده است.» (الف، ۱۱ مهر ۱۳۹۳) معلوم نیست این تحلیل‌گران سیاسی چه کسانی هستند.

 

این سایت‌ها قبل از منابع رسمی نظامی و امنیتی خبرهایی را منتشر می‌کنند تا ببینند خبر تا چه حد جا می‌افتد و تا چه حد مسخره می‌شود یا مسکوت می‌ماند. این سایت‌ها همه در خدمت آشپزخانه‌ی خبرسازی و مهندسی رسانه‌ها توسط دستگاه‌های امنیتی و رسانه‌ای هستند.

 

درست کردن تمایز

اشتهای به کشتن در جهت ارعاب و اجرای احکام شریعت برای ترساندن عموم و تحکیم قدرت از ویژگی‌های مشترک جمهوری اسلامی و داعش است. به همین دلیل دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی داستان «جهاد نکاح» را برای اعضای داعش خلق کرده‌اند تا آنها را جمعی شهوت پرست (و نه اسلامگرای خونخوار و آدمکش که مثل اسلامگرایان شیعه به پیاده کردن احکام اسلام مشغول هستند) در افکار عمومی شیعیان جلوه دهند. اینها برای تحریک افراد ناموس پرست و غیرتمند در میان وفاداران به جمهوری اسلامی است. در دیگر جنایات و قساوت‌ها داعش و جمهوری اسلامی تمایزی ندارند و افراد مکتبی نمی‌توانند تمایز را به درستی درک کنند. هیچ منبع رسمی مستقلی این مدعیات را تقویت نمی‌کنند.

 

دست‌های تمیز بشار اسد

در سال‌های اخیر بیشترین تمرکز سایت‌هایی که توسط دستگاه‌های نظامی – امنیتی راه اندازی می‌شوند بر تنش‌های منطقه‌ای است. در حوزه‌ی تنش‌های منطقه‌ای این رسانه‌ها به طور هماهنگ ادبیات و نگرش‌های خاصی را منتقل می‌کنند. به عنوان مثال کشته‌ها در سوریه را (که اکنون به حدود ۲۰۰ هزار تن رسیده) به تروریست‌ها نسبت می‌دهند گویی یک نفر در سوریه توسط رژیم بشار کشته نشده است.

 

پیروزی نزدیک است

این سایت‌ها دیگر در تحولات منطقه برای جمهوری اسلامی مظلوم نمایی نمی‌کنند و حتی بسیاری از کشته‌های سپاه در سوریه و عراق (ایرانی و افغانی) را پوشش نمی‌دهند بلکه مدام از توطئه‌ی عربستان و ترکیه و قطر، قدرت هم‌پیمانان جمهوری اسلامی، و بسط قدرت جمهوری اسلامی در منطقه خبر می‌دهند. به عنوان نمونه گزارش این سایت‌ها از یمن به گونه‌ای است که شیعیان یمن قدرت را همانند شیعیان ۱۲ امامی در تهران به دست گرفته و هیچ نیرویی در مقابل آنها وجود ندارد.

 

دروغ‌گویی، سکه رایج

سکه‌ی رایج سایت‌های خبری جمهوری اسلامی دروغ‌گویی است. به عنوان مثال از قول هیلاری کلینتون در کتاب اخیرش نقل می‌کنند که ایالات متحده داعش را خلق کرده است در حالی که چنین متنی در کتاب وی وجود ندارد. یا از قول رئیس جمهور آرژانتین نقل می کنند که حزب الله و جمهوری اسلامی نقشی در انفجار آمیا نداشته‌اند اما وی چنین چیزی را در نطق سازمان ملل خود در سال ۲۰۱۴ نگفت.