تلویزیون صدای آمریکا یا قهوه خانه غضنفر

چند روز پیش (۱۴ آگوست) تلویزیون صدای آمریکا در برنامه‌ای موسوم به “افق” از دو شخص به نام‌های امیر عباس فخرآور و ایرج مصداقی دعوت به عمل آورده بود تا در مورد کتابی به نام “رفیق آیت الله” بحث کنند. صرف نظر از اینکه افراد مدعو به صدای آمریکا فاقد هر گونه اعتبار سیاسی در بین جامعه ایرانی هستند، موضوع زمانی‌ جالب تر‌ می‌شود که بدانیم کتاب مورد بحث اساسا انتشار نیافته است تا مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. و اساسا هم اگر انتشار پیدا کند، آنچنان که که از محتوای برنامه صدای آمریکا و اظهارات شرکت کنندگان در آن برمی‌‌آید در حد و اندازه و آن میزان از اهمیت علمی‌ یا سیاسی برخوردار نیست که یک رسانه یک برنامه یک‌ساعته را بدان اختصاص دهد.

fakhravar va iraj

برنامه افق صدای آمریکا از امیرعباس فخرآور به عنوان نویسنده کتابِ انتشارنیافته و از ایرج مصداقی هم گویا به عنوان منتقد آن کتاب کذایی دعوت کرده بود تا به اصطلاح در مورد ادعاهای کتاب مذکور (تحصیل رهبر جمهوری اسلامی در یکی‌ از دانشگاه‌های روسیه و انفجار دفتر نخست وزیری در اوایل انقلاب) به بحث و تبادل نظر به پردازند. اما عملاً مهمانان برنامه حملات و اتهامتی را متوجه یکدیگر ساختند که همین امر باعث شد که حاشیه‌های رسواکننده‌ای را برای تلویزیون صدای آمریکا در پی‌ داشته باشد؛ صدای آمریکائی که دیگر به هر چیزی شبیه شده است الا صدای آمریکا!
واقعا تاسف آور است که تلویزیون صدای آمریکا تا حدی سقوط کرده است که یک خبرچینِ خورده‌پای وزارت اطلاعات را به عنوان یک نویسنده و یک توابِ دهه شصت را به عنوان فعال سیاسی به خورد بینندگان و مخاطبان می‌دهد.

فضائل عزیزان
۱۵ آگوست
واشنگتن