جنجال بر سر انتشار یک مقاله چاپلوسانه در کیهان شریعتمداری

همزمان با پایان یافتن دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، عبدل ستار دشوکی با شتاب فراوان دست به قلم شد و در یک نوشتار بلند بالای ظاهرا انتقاد گونه از اپوزیسیون ولی‌ باطنا چاپلوسانه و مدح گونه از جمهوری اسلامی به مدح و سنای فراوان از آخوند‌ها پرداخت و بعد از کلی‌ چاپلوسی و لفافی و خود شیرینی‌ برای نظام ولایت فقیه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را موفقیتی بزرگ برای رژیم ایران و شکشت “مفتضحانه” برای اپوزیسیون جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

این نوشته آقای دشوکی چنان مورد پسند رژیم قرار گرفت که کیهان شریعتمداری بیش از ۷۰ درصد آن را بدون کم و کاست در ستون اخبار ویژه خود بازنشر کرد. علاوه بر کیهان شریعتمداری، صدها سایت امنیتی و اطلاعاتی نیز از این مطلب استقبال کردند و آن را در سایت‌های خود تمام و کمال عینا منتشر کردند. عبدل ستار دوشوکی چنان از انتخابات رژیم و روند مشارکت مردم در آن تعریف و تمجید کرده است که حتی کسانی‌ که شهره به لابی بودن نظام هستند به خود جرات نمی‌دهند چنین بی‌ محابا و عریان از یک انتخابات فرمایشی اینچنین از رژیم دفاع کنند.

نوشتار آقای دوشوکی هم در شکل و هم در محتوا دارای ایرادات مهم است: نخست اینکه، انتخابات در ایران در هیچ مقطعی آزاد و بر مبنای قوانین دموکراتیک برگزار نشده است. آنچه که در ایران از آن به عنوان انتخابات یاد میشود در واقع یک انتصاب از سوی رهبر نظام جمهوری اسلامیست که فقط با برگزاری رأی‌گیری سعی‌ در مشروعیت بخشیدن به آن میشوند. در مورد عدم برگزاری انتخابات آزاد در ایران همین کافیست که بدانیم از مجموع ۱۶۰۰ نفر که برای انتخبات ریاست جمهوری این دوره شرکت کرده بودند، فقط صلاحیت ۶ نفر از آنها توسط شورای نگهبان تایید شد و در واقع به مردم گفته شد که از این ۶ نفری که ما(نظام) برگزیده ایم، یک نفر را انتخاب کنید! حال چگونه نام این پروسه مضحک را انتخابات مینامند و سپس انجام آن را نیز شکست مفتضحانه اپوزیسون و فتح پیروزمندانه جمهوری السلامی مینامند، خود حکایت عجیب و غریبی است که فقط از قلم اجاره‌ای میتواند تراوش کند و بس.

در محتوای مقاله نیز ایرادات فراوانی وجود دارد که بسیاری از آنها با همان ایراد شکلی‌ خود به خود ضرورت وجود ذاتی خود را از دست میدهند اما به برخی‌ از آنها به اجمال اشاره می‌کنم. نویسنده در قسمتی‌ از نوشتار در توصیف پیروزی جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری بدون ذکر و یا اشاره به منبع و ماخذی چنین مینویسد: (جمعه) شکست اپوزیسیون در صف‌های طویل «منتظران شهیدپرور» نه تنها در شهرهای داخل کشور بلکه در خیابان‌های منتهی به کنسولگری‌ها و اماکن رای‌گیری انتخاباتی در لندن و استانبول و پاریس و رم و واشنگتن و لس‌آنجلس نیز کاملا مشهود بود. در منطقه اعیان‌نشین کنزینگتون لندن هزاران نفر ایرانی و «پناهنده سیاسی سابق» ساعت‌ها حتی در زیر باران قبل از غروب صف کشیدند تا انگشت مرکبین خود را به چشم زندانیان سیاسی فرو کرده و به اپوزیسیون بگویند که شماها شناختی از این ملت «همیشه در صحنه» و در عمل ولایتمدار ندارید. شکست اپوزیسیون در چشمان ذوق‌زده «پناهنده‌های سابق» ایرانی در کانادا که برای رای دادن با اشتیاق و عشق در رهنوردی تاریخی و معنی‌دار به آمریکا سفر کردند تا در عمل به «نظام» رای بدهند. شکست اپوزیسیون در قدم‌های پرصلابت آن پیر شناخته شده و استخواندار اپوزیسیون در آلمان عیان بود که با افتخار به سوی صندوق رای رفت و به قول خودش بعد از قریب به 40 سال برای اولین بار رای داد. شکست اپوزیسیون در واخواهی چهار معترض منفرد و مغموم در شهر بریزبون استرالیا بود که با ناباوری در این سوی خیابان شاهد شور و شعف و صف کشیدن صدها «پناهنده سابق» در آن سوی خیابان بودند که برای رای دادن به نظامی که از آن فرار کرده‌اند، با بی‌تابی در صف انتظار بودند….

نویسنده چنان از حوزه‌های شلوغ و صف‌های طویل‌های رای گیری در شهر‌های رمّ، لندن،استانبول، واشنگتن، لس‌آنجلس و …سخن گفته که گویی خود و یا نمایندگانش آنجا حضور داشته اند! برای باطل بودن چنین اظهارات بی‌ پایه و غیر مستند رژیم پسند فقط کافیست تا به آمار شرکت کنندگان ایرانیان مقیم آمریکا در دوره گذشته به اصطلاح انتخابات ریاست جمهوری بنگریم که حدود ۶ هزار نفر بیشتر نبوده است. این در حالی‌ است که بیش از یک میلیون ایرانی مقیم آمریکا هستند. نیاز به توضیح نیست که در مورد آمار و درصد شرکت کنندگان داخل کشور نیز نمیتوان به آمار منابع حکومتی در یک نظام استبدادی مذهبی‌ تکیه کرد؛ چون وقتی‌ که مشارکت مردم در رایگیری از سوی رهبری نظام تعبیر به همایت مردم از نظام میشود، طبیعی است که در چنین فضا و دیدگاهی آمار واقعی‌ شرکت کنندگان نیز در جهت منویات رهبری قلب و چندین برابر اعلام میشود. تقریباً همان آماری که صدام حسین در زمان حکومتش از انتخابات در عراق اعلام میکرد.

فضائل عزیزان  سی‌ام می ۲۰۱۷ واشنگتن